Altına altın katılma hesabı ne kadar kazandırır ?

222 viewsPara & Kazanç
17

Kendi evimde ayda aya biriktirdiğim 70 gram altınım var, evde tutmak istemiyorum, güvenlik sebebinden dolayı. Bir arkadaşım altına altın katılma hesabı gibi bir şeylerden bahsetti, Kuveyt Türk bankası başta olmak üzre bir kaç bankanın bu tarz yatırım hesaplarına daha fazla kazanç verdiği sistemleri varmış bilgisi olan var mı ve altına altın katılma hesabı ne kadar kazandırır ?

Cevaplanan soru

Altının çalınmasından korkuyorsan vadesiz altın hesabı açarak orada tut. yatırım aracı olarak kullanma çünkü faize yatırdığında acil durumlarda bozdurmak gerektiğinde sıkıntı yaşıyorsun.

70 gram altınla çok büyük kazanç bekleme ama altınım evde durmasın diyorsan açtır bir altın katılım hesabı ve paranı yatır. Yıllık alacağın faiz ortama %1 oda 70 gram altın için yılda 220 liradır, çok büyük beklentilerin olmasın yani


5

Uzun vadede kar, kısa vadede zarar edebileceğin bir durum. Altını genellikle yatırım için alıyoruz zaten hemen satmayı düşünmüyorsan yatır gitsin. Annem 4 ay sonra altınları bozdurmak zorunda kaldı ve 400 lira zarar etti. neden kaynaklandığını anlayamadık. Yani sen bankada 15 gram altınım var şuan ki kur 350 lira 5.250 lira almam gerekir diye düşünüyorsun.

Banka sana çıkartık 4.850 lira para veriyor, büyük bir moral bozukluğu.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
6

Önceden insanlar altınlarını bankada tutmak için kasa kiralıyorlardı, şimdi ise altınları, altın katılım hesaplarına yatırıyorlar, sen elindeki altınları bankaya teslim ediyorsun onlarda altınları eritip külçe haline getiriyorlar. Saflık derecesi, eski ve yeni ayrımı yapan bankalar var. Çalınmaya karşı bankada tutman en mantıklısı, ama uzun vadede tutacaksan yoksa kar yerine zarar edersin.

Ben 10 gram altın ile garanti bankasından altın katılım hesabına yatırım yaptım. 2 yılda kazandığım tutar 1.000 lira bile değil. Sadece ben altını aldığımda gramı 180 liraydı şimdi ise 350 lira, en büyük kar altın kurunun yükselmesinden kaynaklı.

Ama yüksek miktarda altının varsa örneğin 2 kilo o zaman bankalar sana altın katılım hesabından yüksek faiz ve kar verebilir.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
5

Uzun vadede altın yatırımı yapmak istiyorsan altın katılım hesabı çok mantıklı, yoksa açtırma. Bu hesap üzerinden anında altın alıp satışı yapabilirsin ya da mevcut altınlarını bankaya vererek faize yatırabilirsin. Var sayalım mesai saati bitiminden sonra acil paraya sıkıştın ve hesaptaki 10 gram altını bozdurmak zorundasın, çok zarar edersin.

Birde kendi kurları var çok acayipler.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
6

Sadece kuveyt Türk bankası değil her bankadan altın birikim ve katılım hesabı açabilirsin. Yıllık yatırım yaparsan genelde birikimin değerlenir. Bankadan bankaya verdikleri yıllık faiz oranı değişir.

Örneğin 1 yılda kuveyt türk 0.8 faiz %15 kazançtan kesinti yaparken, vakıfbank altın miktarına göre yılda 2,5 oranında faiz vermektedir. Bankaları tek tek gezip en mantıklı teklifi alman gerekiyor.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi