Altına altın katılma hesabı ne kadar kazandırır ?

223 viewsPara & Kazanç
17

Kendi evimde ayda aya biriktirdiğim 70 gram altınım var, evde tutmak istemiyorum, güvenlik sebebinden dolayı. Bir arkadaşım altına altın katılma hesabı gibi bir şeylerden bahsetti, Kuveyt Türk bankası başta olmak üzre bir kaç bankanın bu tarz yatırım hesaplarına daha fazla kazanç verdiği sistemleri varmış bilgisi olan var mı ve altına altın katılma hesabı ne kadar kazandırır ?

Cevaplanan soru

Altının çalınmasından korkuyorsan vadesiz altın hesabı açarak orada tut. yatırım aracı olarak kullanma çünkü faize yatırdığında acil durumlarda bozdurmak gerektiğinde sıkıntı yaşıyorsun.

70 gram altınla çok büyük kazanç bekleme ama altınım evde durmasın diyorsan açtır bir altın katılım hesabı ve paranı yatır. Yıllık alacağın faiz ortama %1 oda 70 gram altın için yılda 220 liradır, çok büyük beklentilerin olmasın yani


6

Önceden insanlar altınlarını bankada tutmak için kasa kiralıyorlardı, şimdi ise altınları, altın katılım hesaplarına yatırıyorlar, sen elindeki altınları bankaya teslim ediyorsun onlarda altınları eritip külçe haline getiriyorlar. Saflık derecesi, eski ve yeni ayrımı yapan bankalar var. Çalınmaya karşı bankada tutman en mantıklısı, ama uzun vadede tutacaksan yoksa kar yerine zarar edersin.

Ben 10 gram altın ile garanti bankasından altın katılım hesabına yatırım yaptım. 2 yılda kazandığım tutar 1.000 lira bile değil. Sadece ben altını aldığımda gramı 180 liraydı şimdi ise 350 lira, en büyük kar altın kurunun yükselmesinden kaynaklı.

Ama yüksek miktarda altının varsa örneğin 2 kilo o zaman bankalar sana altın katılım hesabından yüksek faiz ve kar verebilir.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
4 cevaptan 1'ini inceliyorsun, tüm cevapları görmek için buraya tıklayın.