Bir insan fare zehiri yedikten ne kadar sonra ölür ?

1.68K viewsSağlık
1

Bir insan fare zehiri yedikten ne kadar sonra ölür ? Her insanın kaza ile başına gelebilicek bir durum istenmeden fare zehri yenilebilir yada intahar amaçlı kullanıla bilir, bu tarz bir durumda fare zehri yutan insan ortalama kaç saat içinde ölür ?

Fare zehri yutmanın insandaki belirtileri nelerdir ve ilk yardım nasıl yapılmaldır ?

Cevaplanan soru

14

Bir insanın fare zehri yedikten sonra ne kadar sürede ölür sorusuna ortalama olarak 30 dakika ile 24 saat arasında bir zaman diliminde ölür cevabını vermek mümkündür.

Zehir yedikten sonra insanın ölüm süresi boy, ağırlık ve yenilen zehrin miktarına orantılı olarak değişmektedir.

Fare zehrinin içerisinde insanlarda da kan pıhtılaşmasını engellemek için kullanılan kan seyreltici Varfarin kullanılır. Fare zehri yiyen fare veya insanda oksijen taşıyan kırmızı kan hücreleri neredeyse yok olucak sayıya ulaşır, bu nedenlede gerekli oksijeni alamayan canlının tüm iç organları patlar ve ölür. Aynı durum zehirli bir yılan tarafından ısırılan canlının başına da gelmektedir.

Fare zehri yutan bir insana ilk yardım yapmak aslında çok mümkün değildir, mümkünse hemen kusturmakta fayda var ve ambulans çağırıp en yakın hastaneye gitmek durumu kontrol altına almanıza yardımcı olacaktır.

Çocuklar ya da yetişkin insanlar yanlışlıkla fare zehrini genellikle yemezler çünkü tadı dile bulaştığında yenilmeyecek bir şey hissi verir, çocuklar dahi tükürmek isteyecektir. Yinede tedbirli olmakta fayda var.

Fare zehrinin satışı yasal ve kolay buluna bilen bir zehir olması ark niyetli insanlar tarafından insan ve diğer canlıları kasten öldürmek için kullanılmaktadır. Bu nedenle dikkatli olmak zorundayız eğer şüpheli bir durum yaşadıysanız en kısa sürede hastaneye gitmelisiniz.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi