En büyük horoz cinsi hangisidir ?

Çözüldü168 viewsHayvanlar
11
0 Yorum

En büyük horoz cinsi hangisidir ? Merhaba arkadaşlar bugün sabah tatsız bir olayla karşılaştım kümesin bekçisi olan horozum vefat etmiş. Yerini doldurmak amacıyla iri ve heybetli bir horoz almayı planlıyorum.

Sizin bildiğiniz ya da yetiştirdiğiniz en büyük horoz cinsi hangisi ?

En iyi cevap olarak seçildi

12

Daha önce kendim beslediğim en büyük horoz cinsleri;

  1. Dev brahma horoz : Eğer kaliteli anaçlardan kuluçkalık yumurta veya civciv temin edebilirseniz ortalama olarak bir damacana boyunda boyunda olabiliyorlar. Tabiki bu kadar büyük olmaları için dikkatli beslemekte gerekiyor, Ortalama 4-5 kilo ağırlığında maximum ise 8 kiloya kadar çıkabiliyorlar. Kısacası heybetli ve büyük bir horoz cinsi arıyorsan dev brahma araştır derim. En büyük de avantajı çok tüylü olması ve uzun paçalarından dolayı bakımı biraz dikkat ister.
  2. Pleymut Rock Horoz : Benim sana tavsiyem pleymut rock horozdan yanadır, iri ve heybetli olurlar, ortalama ağırlığı 4 kilo dik duruşlu serseri horozlardır. Bu cinsin en büyük dez avantajı saf kan bulmakta zorluk yaşaya bilirsin, ankara cillisi ile çok karıştırılır bu nedenle orijinal damızlık altından civciv yada kuluçkalık yumurta almanı tavsiye ederim.
  3. Light Sussex Horoz : Bu horozların ortalama ağırlığı 3.5 ile 4 kilodur. Çok büyük diyemeyiz ama duruş olarak heybetli ve kümesini şenlendirecek bir horoz cinsi diyebilirim. Genellikle uysal olurlar, kolaylıkla kuluçkalık yumurtası, civcivi veya anaç horozu bulunur. Genellikle uygun fiyattan satılır.

Bunlar benim daha önce beslediğim horoz cinsleri, arasında bence en iyisi Pleymut rock horozudur. Neden dersen, dev brahma kadar olmasa da hem yapılı, hemde hastalıklara daha dirençli. Tek problemi kaliteli kan bulmak. Onuda araştırıp bulabilirsin.

En iyi cevap olarak seçildi
3 cevaptan 1'ini inceliyorsun, tüm cevapları görmek için buraya tıklayın.