Tavuk çiftlikleri ne kadar kazandırır ?

207 viewsPara & Kazanç
7

Bir süredir kendi çabalarımla tavuk besliyorum, tamamen hobi ve taze yumurta yemek amaçlı, bu tecrübe bana çok şey öğretti aslında. Herkesin böyle bir hayali vardır ve bende acaba yumurta tavuğu işine girsem mi diye düşünmeye başladım. Biraz biriymişim var ama tavuk piyasasını hiç bilmiyorum, bilgisi olan varsa etlik ya da yumurtalık tavuk çiftlikleri ne kadar kazandırır ?

Cevaplanan soru

4

Şu an çok karlı bir iş değil, bu işe girmek için yıllardır çalıştığı yeri bırakıp tüm tazminatını batıran arkadaşlarım var. Yem fiyatları her gün zamlanıyor ayrıca yüksek miktarda yumurta yada tavuk satışı için önceden kendi pazar ağınızı kurmanız gerekiyor, yoksa sonunuz hüsran olur.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
2

Hayvancılık her zaman karlı bir iştir, ister büyükbaş, küçükbaş olsun isterse tavuk ya da yumurta. Ama sizin hayal ettiğiniz gibi 10 tavuğa bakmak ile 1000 tavuğa bakmak aynı şey değil. Tavuk çiftliği kurarak kaç para kazanırım düşüncesinden önce nasıl bu işin eğitimini alabilirim diye düşünmenizde fayda var.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
2

ben daha önce bu yumurta tavuğu çiftliği işini araştırdım. Topladığım bilgilere göre, 1000 tavuktan oluşan bir gezen tavuk yumurta çiftliğinden en iyi ihtimal ile günde 600 adet yumurta alabiliyoruz. 1000 adet tavuk eğer salık arazide geçecekse günde ortalama iki çuval yumurta yemi tüketiyor.

Yumurta yeminin çuvalı şuanda 80 lira, toplam 160 lira yem maliyetin var. Şimdi yumurtaya kaça satabilirsin, onu düşün ve toplam kazançtan günlük 160 lira yem parası, kira, elektrik su, ilaç ve bakım masraflarını düş. Kalan para kazancın olacaktır.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
7

100 adet tavuktan oluşan gezen tavuk çiftliğim var, İstanbul, Beykozda 300 metre kare bahçemde açık alan, 50 metre kapalı alan mevcut, kira giderim yok ve günde ortalama 65 yumurta topluyorum.

Kendi mahallemde gündelik olarak yumurtaları direkt benden satın alan müşterilerim daha doğrusu komşularım var, tanesi 1 liradan günde 65 lira ayda ise 1.900 ile 2.200 lira para kazanıyorum.

Giderlerime gelicek olursak, ana giderim yem ve ayda 480 lira yem parası ödüyorum, elektrik ve su evimden kullanıyorum ama ortalama 100 lira gider yazıyorum, ilaç, aşı, temizlik ve doğal katkı masraflarım aylık ortalama 250 lira. Toplama vurduğunda 830 lira masrafım bulunuyor. Bana aylık olarak 1.100 ile 1.300 lira kar elde ettiriyor.

Mahalle arasında direk satıyor olmam bana kazanç sağlatıyor, toptan versem ucuza gidecek bu sefer uğraşmaya da değmeyecek bu nedenle büyük ölçekte yapıcaksanız önceden pazar araştırması yapmanız gerekiyor.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi