Tavuk çiftlikleri ne kadar kazandırır ?

209 viewsPara & Kazanç
7

Bir süredir kendi çabalarımla tavuk besliyorum, tamamen hobi ve taze yumurta yemek amaçlı, bu tecrübe bana çok şey öğretti aslında. Herkesin böyle bir hayali vardır ve bende acaba yumurta tavuğu işine girsem mi diye düşünmeye başladım. Biraz biriymişim var ama tavuk piyasasını hiç bilmiyorum, bilgisi olan varsa etlik ya da yumurtalık tavuk çiftlikleri ne kadar kazandırır ?

Cevaplanan soru

7

100 adet tavuktan oluşan gezen tavuk çiftliğim var, İstanbul, Beykozda 300 metre kare bahçemde açık alan, 50 metre kapalı alan mevcut, kira giderim yok ve günde ortalama 65 yumurta topluyorum.

Kendi mahallemde gündelik olarak yumurtaları direkt benden satın alan müşterilerim daha doğrusu komşularım var, tanesi 1 liradan günde 65 lira ayda ise 1.900 ile 2.200 lira para kazanıyorum.

Giderlerime gelicek olursak, ana giderim yem ve ayda 480 lira yem parası ödüyorum, elektrik ve su evimden kullanıyorum ama ortalama 100 lira gider yazıyorum, ilaç, aşı, temizlik ve doğal katkı masraflarım aylık ortalama 250 lira. Toplama vurduğunda 830 lira masrafım bulunuyor. Bana aylık olarak 1.100 ile 1.300 lira kar elde ettiriyor.

Mahalle arasında direk satıyor olmam bana kazanç sağlatıyor, toptan versem ucuza gidecek bu sefer uğraşmaya da değmeyecek bu nedenle büyük ölçekte yapıcaksanız önceden pazar araştırması yapmanız gerekiyor.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
4 cevaptan 1'ini inceliyorsun, tüm cevapları görmek için buraya tıklayın.