Tavuk yumurtlamak icin neye ihtiyac duyar ?

Çözüldü144 viewsHayvanlar
6
0 Yorum

Tavuk yumurtlamak icin neye ihtiyac duyar ? Semt pazarından 10 adet ataks tavuk satın aldım ve müstakil evimin bahçesinde orta halli bir kümeste yaklaşık 1 aydır tavukları besliyorum. 1 aydır hiç yumurta alamadım, yumurta yemi ve doğal arpa, mısır ayriyeten yeşillik veriyorum.

Sabah kümesi açıyorum ve gün içinde bahçede sürekli olarak geziyorlar, gün içinde sürekli onlarla ilgiliyim ama hala daha bana bir yumurta ikram etmediler. Acaba tavuklar neden yumurtlamıyor olabilir ? Yumurtlamaları için nelere dikkat etmem gerekiyor ?

En iyi cevap olarak seçildi

6

Tavuklar yumurtlamak için bir çok şeye aynı anda ihtiyaç duyar. Örneğin stresli bir ortamda olan bir tavuk diğer şartları harika dahi olsa yumurtalamaya bilir. Yeni bir kümes tavuklar için stres nedeni ve bu durum tavuğun nadirende olsa ölümüne dahi sebep olabilir.

Tavukları pazar yerindeki bir satıcıdan aldığınızı söylemişsiniz tahminlerime göre 16 haftalık yarka ataks aldınız ama normal bir tavuk ortalama 18 ile 22 haftası yumurtlamaya başlar. Kısacası tavuklar daha yumurtlama dönemine girmemiş olabilirler.

Tavuklar yumurtlamak için neye ihtiyaç duyar sorusuna cevaben bir kaç öneride buluna bilirim.

  1. Kümes içi ve dışında sağlıklı temiz ortama ihtiyaç duyarlar. Kümesi lütfen temiz tutun.
  2. Stresten uzak bir yaşam alanına ihtiyaç duyarlar. Köpek ve fare saldırılarından kümesinizi koruyun.
  3. Taze yem ve taze su.
  4. Dengeli ışık. Tavuklar yazın yumurtlamayı daha çok tercih ederler ve kış aylarında genellikle verim düşer, günde ortalama 12 saat aydınlık sağlayarak yumurta verimini attıra bilirsiniz. Bunun için kümes içine bir aydınlatma koyun ve sabah 5 ile akşam 5 arası kümesin aydınlık kalmasını sağlayın.
  5. Tavukları hastalıklardan koruyun. Kümes temizliği ve haşerelerden sakınan bir kümeste nadiren hastalık olur ama aşıları takip edin.
  6. Tavukları salın ve gezinerek doğal taş ve doğal böcek, salyangoz, yeşillik yemelerine müsade edin. Tavuğun yumurtlaması için protein, kalsiyum ve d vitamini şart bunu gezerek temin edebilirler.
En iyi cevap olarak seçildi