Tosun nedir ya da ne demektir ?

Çözüldü2.98K viewsHayvanlar
5

Tosun nedir ya da ne demektir ? Büyük baş hayvancılık ile ilgili araştırma yapıyorum, kısa bir süre içinde yetiştiricilik yapmayı planlıyorum ve araştırmalarım sırasında tosun kelimesini çok görmekteyim. Tosun kelimesi ne anlama gelmektedir, büyük baş hayvancılıkta sığır kelimesinin karşılığı nedir ?

En iyi cevap olarak seçildi

2

Tosun nedir : kısaca tosun cinsel erginliğe ulaşmış erkek yavrusu demektir. Ortalama yaşı 15 ay ile 3 yaş arası olabilir ama tosun ifadesinden yaş net olarak anlayamıyoruz bu nedenle hayvan bakarken tosunun kaç yaşında olduğunu sormakta fayda var.

Tosunlar büyük baş hayvancılıkta genellikle tohumlamak için beslenir, tohumlamak ise dişi sığırı yani bildiğimiz adı ile ineği gebe bırakma işlemidir.Dilerseniz suni tohumlama ile de ineği gebe bıraka bilirsiniz, bunun için tosun beslememize gerek yok.

Bir tosun ile inek arasındaki farkı ilk bakışta anlaya bilirsiniz. Tosunlar ineklerden daha yapılı ve duruş olarak daha gergindir. İneklerin yere sarkan iri memeleri bulunurken tosunlar’da bu yoktur. Aşağıdaki temsili bir tosun resmidir.

En iyi cevap olarak seçildi
1 cevaptan 1'ini inceliyorsun, tüm cevapları görmek için buraya tıklayın.