Ultrasonik fare kovucu ses makinesi işe yarıyor mu ?

1.85K viewsElektronik
7

Ultrasonik fare kovucu ses makinesi işe yarıyor mu ? Daha önce deneyen birisi olduğunu umarak bu soruyu soruyorum. Bahçesi olan müstakil bir evde yaşıyoruz ister istemez etrafta gezinen fareler oluyor bu farelerin eve girmesinden korkuyorum. Gerekli bir dizi önlem almaya karar verdim, fare zehri ve fare kapanı gibi fareleri öldürmeye odaklı ürünler kullanmak istemiyorum.

Biraz araştırma yapmaya başladım ve ultrasonik fare kovucu ses cihazlarının varlığından haberdar oldum. Bu cihazlar yaydıkları ses ile gerçekten fareleri ev ve bahçeden uzak tuta bilir mi ? Daha önce kullanam ya da kullanmaya devam eden kişiler tavsiyede buluna bilirler.

Cevaplanan soru

3

Ultrasonik fare kovucu ses makinesi işe yarıyor mu sorusuna ‘kısaca hayır işe yaramıyor’ diyebilirim. Ama fare kovucu ses üreten cihazlar üzerinde yapılan bilimsel çalışmalar üretilen sesin fareler üzerinde rahatsız edici bir etkisi olduğunu kanıtlamışlardır.

Bazı Ultrasonik fare kovucu ses makinesi tanıtım videolarında farelerin huzursuz tavırlarını izlemişsinizdir.

Burdaki bence aldatmaca şudur, fareler bilenenin aksine çok zeki ve ortama kolay adapte olan hayvanlardır bu nedenle zamanla maruz kaldıkları sese alışırlar ve aynı ortamda yaşamaya devam ederler.

Günümüzde fare ile mücadele eden hiç bir profesyonel ekip Ultrasonik fare kovucu ses cihazı kullanmaz, genellikle ilaçlama farelerden kurtulmanın en kesin yoludur.

Fareleri ev ve bahçeye girmemesi için farklı bir dizi önlem alabilirsiniz. Örneğin bahçenizde köpek yetiştirmeniz farenin yakınlarda gezinmesini önleyecektir.

Ev kapı ve pencerelere sineklik takmak, evin içinden dışarı açılan delikleri kapatmak, kapı altlarındaki fare girecek boşluklara süpürgelik takma ve bunun gibi.

Durumu yayınlanmak üzere'ye değiştirildi
1 cevaptan 1'ini inceliyorsun, tüm cevapları görmek için buraya tıklayın.